התקשר עכשיו לקבלת ייעוץ חינם
רונן הלל תקשורת ויחסי ציבור - עוזרים לכם לבחור ולקבל את השירות הטוב ביותר לפרסום, יחסי ציבור, קידום אתרים, שיווק דיגיטלי וניהול קמפיינים
חייגו: 052-2508109
חייגו: 052-2508109

אורן קובי – על פתיחת עסקים בשבת ותחבורה ציבורית בשבת

אורן קובי: ההחלטה על פתיחת עסקים בשבת והפעלת תחבורה ציבורית צריכה להיות נקייה מאינטרסים פוליטיים

בימים אלה בהם חוק המרכולים עומד להיכנס לתוקף ובזמן שחלק מהרשויות המקומיות מקדמות תיקונים בחוקי העזר העירוניים שיאפשרו פתיחת מרכולים בשבת, מציע איש העסקים אורן קובי לא להתעלם מבעיית התחבורה הציבורית בישראל ולהעלות שוב מחדש את נושא הפעלת התחבורה הציבורית בשבת לצד פתיחת בתי עסק.

לדברי אורן קובי: “כל עיר רשאית לקבוע את צביונה ועל המדינה לאפשר לתושבים לבחור כיצד להתנהל. הסוגיה של פתיחת עסקים בשבת והצורך להפעיל תחבורה ציבורית בשבת נועדה לשרת את התושבים ולעזור להם הן מבחינה כלכלית והן מבחינת קבלת שירותים בסיסיים. אני סבור כי על המדינה להתחשב בצרכים וברצונות של הרוב ואין עליה להתייחס לנושא מתוך שיקולים פוליטיים”.

אורן קובי

אורן קובי. על פתיחת העסקים בשבת ועל תחבורה ציבורית בשבת

אורן קובי הוסיף ואמר הרעיון של שמירת הסטטוס קוו וההתחשבות במסורת היא שאלה שעלתה לפני עשרות שנים ומה שהיה מקובל במסגרת ההסדר לפיו השבת תישמר בכל המוסדות הלאומיים, התחבורה הציבורית תושבת ויקבעו תקנות שיבטיחו את השבתת המסחר והמלאכה בשבת אינה רלוונטית לתקופה הנוכחית והיא דורשת רוויזיה.

נציין כי סוגיית השבת יוצרת מחלוקת גדולה בין דתיים לחילונים כאשר רוב החילונים תומכים בפתיחת עסקים ומקומות בילוי בשבת לצד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. מאידך בציבור הדתי חרדי רואים בכך חילול שבת בפרהסיה ופגיעה בצביון היהודי של המדינה.

סעיף 9 לחוק שעות עבודה ומנוחה אוסר להעביד עובד מתחת לגיל 18 ביום מנוחתו השבועית (שהוא שבת ליהודים, ויום שישי, שבת או ראשון לבני דתות אחרות) אלא אם הותר על פי האמור בסעיף 12 בחוק. כמו כן, כדי למנוע הפליה, החוק אוסר על מעסיק לסרב להעביד אדם בגלל שאינו מוכן לעבוד ביום המנוחה שלו כפי שמחייבת אמונתו. בסעיף 12 נכתב כי לשר העבודה יש סמכות להתיר העבדת עובד ביום המנוחה במקרים שבהם הפסקת העבודה ביום המנוחה תביא לפגיעה קשה בענייני הגנת המדינה, ביטחון הגוף או הרכוש או פגיעה חמורה בכלכלה. בשנת תשכ”ט נוסף לחוק סעיף 9א, הקובע שבשבת “לא יעבוד בעל בית מלאכה בבית מלאכתו, ולא בעל מפעל תעשייה במפעלו, ולא יסחר בעל חנות בחנותו”.

אורן קובי מסכם ואומר: “בימים אלה בהם קיים שסע עמוק בחברה הישראלית ובמיוחד לאור הרגישות הרבה הקיימת בין הרשות המחוקקת, לרשות המבצעת ולרשות השופטת חשוב להקפיד על תהליכי קבלת ההחלטות במדינה ולגלות התחשבות בצרכים האמיתיים של האזרחים. ולכן חובה להתאים את החוקים והתקנות לעידן הנוכחי כדי לשרת את העם באופן דמוקרטי”.

כל הזכויות שמורות ל -ronenhillel.co.il . אין לעשות כל שימוש בתוכני האתר ללא אישור. .